Ga naar inhoud

Echo's en onderzoek

Echo's en onderzoek

Als zwangere heb je tegenwoordig een groot aanbod aan prenatale onderzoeken. Iedereen gaat daar anders mee om. De een wil graag alles weten, de ander wil liever geen onderzoeken. Indien je geïnteresseerd bent in de verschillende mogelijkheden, kun je hierover meer lezen.

Vroeg in de zwangerschap is er soms een reden om alvast een echo te maken, bijvoorbeeld omdat je bloedverlies hebt. Het is goed om te weten dat deze echo meestal inwendig gemaakt wordt. Dat is nodig omdat de baarmoeder dan nog diep in het bekken ligt en je uitwendig het kindje nog niet kunt zien. Bij een inwendige echo brengen we een echo-sensor in de vagina, dit is soms wat gevoelig, maar meestal niet pijnlijk. We leggen alles rustig uit en nemen de tijd voor dit onderzoek. Bij een inwendige echo is het het beste als de blaas leeg is, we zullen je altijd even de gelegenheid geven om naar de wc te gaan. Onze ervaring is dat vrouwen een inwendige echo achteraf niet als vervelend ervaren. Tijdens het intakegesprek maken we de termijnecho bij ons op de praktijk. In de eerste 12 weken groeit elk kindje ongeveer gelijk, zodat je met grote nauwkeurigheid de zwangerschapsduur kunt vaststellen. We zullen de uitgerekende datum bepalen en controleren of er sprake is van een tweeling.

Lees meer

In Nederland kunnen zwangere vrouwen kiezen uit verschillende onderzoeken: de NIPT de 13 weken echo de 20 weken echo Meer informatie over deze onderzoeken kunnen je vinden op de website www.pns.nl . De NIPT is een onderzoek waarbij bloed afgenomen wordt bij de zwangere. In het bloed van een zwangere is naast haar eigen DNA, ook DNA dat afkomstig is van de placenta (dus niet van de baby zelf). Het laboratorium onderzoekt dit DNA op aanwijzingen naar afwijkingen in de chromosomen van de baby. De NIPT kan gedaan worden vanaf 10 weken. Bij de NIPT worden alle chromosomen van de baby getest en daarbij kan er een aanwijzing worden gevonden voor trisomie 13, 18 of 21. Daarnaast kan er een structurele chromosoomafwijking worden gevonden. Dit kunnen verschillende aandoeningen zijn en meestal zijn deze afwijkingen ernstig. Er kan ook een aandoening bij de moeder ontdekt worden. Als er uit de NIPT een afwijking wordt gevonden, is er meestal vervolgonderzoek nodig om meer duidelijkheid

Lees meer

Sommige zwangeren komen in aanmerking voor prenatale diagnostiek. Er zijn drie verschillende onderzoeken mogelijk: de NIPT, de vlokkentest of vruchtwaterpunctie. De meeste zwangeren komen niet in aanmerking voor prenatale diagnotiek, dan kun je kiezen voor prenatale screening . Als jullie kind een verhoogde kans heeft op een aangeboren chromosoomafwijking. De kans kan verhoogd zijn door medicijngebruik van de moeder, een erfelijke afwijking bij jezelf, je partner of in een van beide families, een afwijkende uitslag van de NIPT of de combinatietest. Natuurlijk is het laten uitvoeren van prenatale diagnostiek niet verplicht. Indien je kiest voor prenatale diagnostiek kun je kiezen voor een vruchtwaterpunctie of vlokkentest (of in sommige situaties de NIPT). Bij de vlokkentest wordt een stukje moederkoek (vlokken) weggehaald voor onderzoek. Men doet dit met een naald via de buik of met een slangetje via de vagina. De weggenomen vlokken worden in het laboratorium onderzocht, de u

Lees meer

Tijdens de eerste controle krijg je van ons een formulier om bloed te laten prikken. Wij krijgen de uitslagen binnen van het laboratorium. Bij je tweede bezoek krijg je de uitslagen van ons mee. Het volgende wordt gecontroleerd: Het is belangrijk om je bloedgroep te weten voor het geval dat er een bloedtransfusie nodig is. De bloedgroep kan A, B, AB of 0 zijn. Welke bloedgroep je hebt, maakt niet uit. Dit heeft geen consequenties voor de zwangerschap. De rhesus D-factor is een bepaalde stof die in het bloed aanwezig kan zijn. Als je die stof in je bloed hebt, ben je rhesus-D-positief. Heb je die stof niet, ben je rhesus-D-negatief. Dat is niets bijzonders. Het is een kwestie van erfelijkheid, net als de kleur van je ogen en haar. Zestien procent van de Nederlandse zwangere is rhesus-D-negatief. Een rhesus-D- negatieve zwangere heeft echter wel bijzondere aandacht nodig om complicaties bij een eventueel rhesus-D-positieve baby te voorkomen. Tijdens de zwangerschap is er namelijk e

Lees meer

In de 24e week wordt aan de hand van bloedonderzoek bepaald of je bloedsuiker te hoog is. Als je al eerder zwangerschapsdiabetes hebt gehad, zal deze controle plaatsvinden in de 16e week. Ook als een te snelle groei van je baby in verhouding tot de duur van de zwangerschap wordt geconstateerd, zal vanaf de 16e week onderzoek worden gedaan. Tijdens dit onderzoek doe je een orale-glucose-tolerantietest (OGTT). Je gaat nuchter naar de prikpost, daar word je nuchtere glucose bepaald. Je drinkt daarna een suikerdrankje en na 2 uur wordt je bloed gecontroleerd. Na het drinken van het suikerdrankje moet je op de locatie blijven. De OGTT kan in Almkerk bij de prikpost van de SHL of in het Beatrixziekenhuis. Voor de OGTT is het nodig om een afspraak te maken.

Lees meer